آکورد سل ماژور چیست و از چه نت هایی تشکیل شده است ؟

آکورد سل ماژور چیست

این نوشته کوتاه  با عنوان« آکورد سل ماژور چیست » این  آکورد و نت های تشکیل دهنده  آن را معرفی می کند.

ماژور و مینور یا بزرگ و کوچک در موسیقی صفتی است که می تواند یک گام ،آکورد و یا فاصله ها را توصیف کند . بزرگ و کوچک، به تناوب در عنوان قطعات موسیقی کلاسیک تکرار می‌شوند و اغلب به کلیدی که قطعه در آن ساخته شده، اشاره دارند.

کلمه ماژور و مینور، با درنظر گرفتن فاصله، تنها به معنای بزرگ و کوچک است. بنابراین، یک سوم بزرگ ، فاصله وسیع‌تر و یک سوم کوچک ، فاصله نسبتاً کوچک‌تری را دربرمی‌گیرد. فاصله‌های دوم، سوم، ششم و هفتم (و فواصل مرکب از آن‌ها) هم می‌توانند بزرگ و هم کوچک باشند .

دیگر استفاده‌های ماژور و مینور به صورت عمومی، به ساختارهای موسیقایی شامل سوم بزرگ و سوم کوچک ارتباط دارد. گام  ماژور از درجه سوم بزرگ  (یعنی دو پرده یا چهار نیم‌پرده) درحالی‌که گام مینور ، از درجه سوم کوچک (یک و نیم پرده یا سه نیم‌پرده ) تشکیل شده است . در موسیقی غربی، در مقام مقایسه، یک آکورد مینور، صدایی تیره‌تر از یک آکورد ماژور دارد.

پس شناخت آکوردها  یکی از مهمترین مهارت هایی است که در مسیر یادگیری گیتار  باید یاد بگیرید . در این نوشته به بررسی آکورد سل ماژور و نت های تشکیل دهنده ی آن می پردازیم .

نت های آکورد سل ماژور چیست و چگونه ساخته می شود؟

نت های تشکیل دهنده آکورد سل ماژور نت های B، G وD هستند. در آکورد سل ماژور فاصله اول بین نت های سل و سی  یک فاصله دو پرده و فاصله دوم بین سی و ر  یک فاصله یک و نیم پرده است.
به عبارت دیگر گام سل ماژور از یک فاصله «سوم بزرگ» و یک فاصله «سوم کوچک» تشکیل شده است.

نت ها و فواصل آکورد سل ماژور :

G chord Scale intervals: 1 – 3 – 5

G chord Notes : G – B – D

G chord Various names: G – G Major – G maj

نحوه ی گرفتن آکورد سل ماژور بر روی دسته ی گیتار :

در تصاویر زیر می توانید نحوه ی گرفتن آکورد سل ماژور بر روی دسته ی گیتار را مشاهده کنید :

پوزسیون اول آکورد سل ماژور پوزسیون دوم آکورد سل ماژور پوزسیون سوم آکورد سل ماژور پوزسیون چهارم آکورد سل ماژور پوزسیون پنجم آکورد سل ماژور

امیدواریم که از این مطلب کوتاه و کاربردی یادگیری گیتار استفاده کافی را کرده باشید.

دوره کاربردی آموزش گیتار پاپ برای تازه کارها(9 جلسه و 270 دقیقه)

ریال 350,000

آموزش گیتار پاپ برای تازه کارها

دوستانی که این دوره را تهیه می کنند امکان داشتن کلاس های آنلاین تصویری و رفع اشکال موردی با مدرس دوره (آقای مهدی صفاتی) را خواهند داشت. برای اطلاع از شرایط کلاس های آنلاین با ما تماس بگیرید یا از طریق ایمیل با ما در ارتباط باشید.

دوره آموزش گیتار پاپ برای تازه کارها  برای افرادی مناسب است که تازه می خواهید گیتار زدن را یاد بگیرند یا مدتی خود آموز گیتار زده اند و می خواهند اصولی تر مقدمات گیتار پاپ را فرا بگیرند

 

اطلاعات بیشتر

 

2 thoughts on “آکورد سل ماژور چیست و از چه نت هایی تشکیل شده است ؟

  1. saman میگوید:

    لطفا درباره توالی هایی هم که نت سل ماژور رو میشه استفاده کرد بنویسید مثلا تو چه گام هایی باید این آکورد رو استفاده کرد و قبل و بعدش باید از چه آکوردهایی استفاده کرد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *