-----

گام دوماژور پنتاتونیک چیست و چگونه روی گیتار نواخته می شود؟

گام دوماژور پنتاتونیک

در این نوشته ی کوتاه با عنوان «گام دوماژور پنتاتونیک چیست» به بررسی این گام،نت های تشکیل دهنده ی آن و پوزسیون های مختلف گرفتن آن می پردازیم.

گام از ارکان اصلی موسیقی است و برای نوازندگی یک ساز شناخت آن ها ضروری است. از فواید گام نوازی می توان به هماهنگ کردن حرکات انگشتان دست، بالا بردن سرعت اجرای نت ها و بهبود بخشیدن جنس صدا اشاره کرد. گام ها از دو دسته ی اصلی کروماتیک و دیاتونیک تشکیل می شوند.به تعدادی از نت ها که منظم و با اصول خاصی پشت سر هم قرار گرفته اند، گام می گویند. نت آغاز و پایان گام باید هم نام باشد.

نت های گام دوماژور پنتاتونیک چیست و چگونه ساخته می شوند؟

گام پنتاتونیک از پنج نت تشکیل شده است که با احتساب اکتاو شش نت می‌شوند. انواع مختلفی از گامهای پنتاتونیک وجود دارند که از موسیقی نواحی مختلف جهان پدید آمده‌اند. از هریک از درجات انواع گام‌های پنتاتونیک می‌توان پنج مد متفاوت دیگر ساخت.

گام پنتاتونیک که یکی از تکنیک های گیتار الکتریک است ، شامل 5 نت می باشد. واژه پنتا در لغت به معنای 5 در زبان یونانی و تونیک به معنای نت است . به همین دلیل است که این گام را به این نام لقب داده اند.

گامهای پنتاتونیک محلی بسیاری در نقاط مختلف جهان موجود است. گام پنتاتونیک امروزه کاربرد بسیاری دارد مثلاً در آهنگسازی برای گروه‌های موسیقی که از گیتار استفاده می‌کنند. گام‌های پنتاتونیک بسیار کاربردی است. در ژانرهایی مانند راک، فیوژن، جاز و … از گام‌های پنج نتی ماژور پنتاتونیک و مینور پنتاتونیک نیز استفاده شده است.

اگر فواصل بین درجات اول تا دوم، دوم تا سوم، چهارم تا پنجم را یک پرده درنظر بگیریم و فاصله میان درجات سوم تا چهارم، پنجم تا ششم یک و نیم پرده باشد الگوی مذکور مد ماژور پنتاتونیک می‌باشد.

نت های گام دوماژورپنتاتونیک :

C – D – E – G – A

 

«نت های گام دوماژور پنتاتونیک در کلید سل»

 

پوزسیون های مختلف گرفتن گام دوماژور پنتاتونیک:

در تصاویر زیر می توانید پوزسیون های دست باز،دوم،پنجم،هفتم ،نهم و دوازدهم گام دوماژور پنتاتونیک بر روی دسته ی گیتار را مشاهده کنید.

پوزسیون دست باز گام دوماژور پنتاتونیک

پوزسیون دست باز گام دوماژور پنتاتونیک

پوزسیون دست باز گام دوماژور پنتاتونیک

پوزسیون دوم گام دوماژور پنتاتونیک

پوزسیون دوم گام دوماژور پنتاتونیک

پوزسیون دوم گام دوماژور پنتاتونیک

پوزسیون پنجم گام دوماژور پنتاتونیک

پوزسیون پنجم گام دوماژور پنتاتونیک

پوزسیون پنجم گام دوماژور پنتاتونیک

پوزسیون هفتم گام دوماژور پنتاتونیک

پوزسیون هفتم گام دوماژور پنتاتونیک

 

پوزسیون هفتم گام دوماژور پنتاتونیک

پوزسیون نهم گام دوماژور پنتاتونیک

پوزسیون نهم گام دوماژور پنتاتونیک

پوزسیون نهم گام دوماژور پنتاتونیک

پوزسیون دوازدهم گام دوماژور پنتاتونیک

پوزسیون دوازدهم گام دوماژور پنتاتونیک

پوزسیون دوازدهم گام دوماژور پنتاتونیک

 

امیدواریم که از این مطلب کوتاه و کاربردی یادگیری گیتار استفاده کافی را کرده باشید.

آموزش آهنگ خرچنگ های مردابی – در 5 ویدیو آموزشی

ریال 180,000

ویدیوی آموزشی آهنگ خرچنگ های مردابی برای دوستانی مناسب هست که حداقل 3-6 ماه دوره های آموزشی مقدماتی گیتار را گذرانده اند. این دوره در زمان 52 دقیقه و 5 فایل آموزشی به حجم دانلودی 480 مگابایت تهیه شده است و بعد از مراحل خرید لینک دانلود برای شما در دسترس خواهد بود.

سرفصل های آموزش آهنگ خرچنگ های مردابی

  • اجرای کامل آهنگ
  • آموزش یک ملودی ساده برای شروع با اورتور
  • آموزش ریتم
  • آموزش جزء به جزء بخش آوازی
  • بخش اضافه برای تئوری موسیقی و گام
اطلاعات بیشتر

دوره آموزشی گیتار با مسعود (session 1 – part 1 & 2)

ریال 600,000 ریال 300,000

این دوره شامل 4 ویدیوی آموزشی و 3 فایل بکنیگ ترک برای تمرین است که با حجم دانلودی 450 مگابایت و زمان 55 دقیقه تهیه شده و بعد از تکمیل مراحل خرید لینک دانلود برای شما در دسترس خواهد بود.

این دوره از سری دور ه‌های آموزشی بخش آموزش سایت لامینور است که با تمرکز اصلی بر روی آموزش ساز گیتار طراحی شده است و با تمرکز کمتری و به صورت تکمیلی بخش آوازی را نیز بررسی می‌کند.

این دوره‌ها با تلاش مسعود عزیز تهیه شده است که سال‌ها تجربه تدریس خود در کلاس‌های حضوری و تهیه دوره‌های آموزشی را با شما همراهان لامینور به اشتراک می‌گذارد.

برای مشاهده تیزر این دوره و اطلاعات بیشتر اسکرول کنید.

اطلاعات بیشتر

آموزش ملودی زدن با پیک به همراه تبلچر و تئوری

ریال 450,000 ریال 350,000

دوره آموزش گیتار با ملودی به شما کمک می کند قدم به قدم مهارت لازم برای ملودی زدن با گیتار را یاد بگیرید. مهمترین ویژگی این سری دوره ها پیوستگی اون هاست که خیال شما رو راحت می کنه تا یه مدرس با حوصله  کنار شماست که در طول مسیر یادگیریتون شما رو به سمت اهدافی که ازشون لذت می برید هدایت می کنه.

این دوره چهارمین بخش از سری آموزش های گیتار با پیک و اولین بخش از سری آموزشی ملودی زدن با گیتار است.

7 ویدیوی آموزشی در 85 دقیقه بهمراه یک فایل پی دی اف 15 صفحه ای به همراه تبلچر ملودی و آموزش های دقیق تئوری موسیقی

اطلاعات بیشتر

دوره کاربردی آموزش گیتار پاپ برای تازه کارها(9 جلسه و 180 دقیقه)

ریال 520,000

آموزش گیتار پاپ برای تازه کارها

دوستانی که این دوره را تهیه می کنند امکان داشتن کلاس های آنلاین تصویری و رفع اشکال موردی با مدرس دوره (آقای مهدی صفاتی) را خواهند داشت. برای اطلاع از شرایط کلاس های آنلاین با ما تماس بگیرید یا از طریق ایمیل با ما در ارتباط باشید.

دوره آموزش گیتار پاپ برای تازه کارها  برای افرادی مناسب است که تازه می خواهید گیتار زدن را یاد بگیرند یا مدتی خود آموز گیتار زده اند و می خواهند اصولی تر مقدمات گیتار پاپ را فرا بگیرند

 

اطلاعات بیشتر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *