آموزش مقدماتی نت خوانی و خواندن تبلچر گیتار

نت خوانی

نت خوانی یکی از راه‌های یادگیری قطعات موسیقی است. گاهی نت‌های گیتار با تبلچر همراه هستند، که نواختن قطعه را ساده‌تر می‌کند. در این آموزش، اصول پایه‌ای خواندن نت و تبلچر را یاد می‌گیرید.

بیشتر بخوانید: آکوردهای گیتار چگونه ساخته می‌شوند؟

تبلچر

تب یا تبلچر، یک روش نت‌نویسی است که برای یادگیری سریع‌تر آهنگ برای نوازندگی با سازهای دارای سیم استفاده می‌شود.، تبلچر گیتار دارای ۶ خط افقی است، که سیم‌ها را را نشان می‌دهند. خط بالایی سیم اول (باریک‌ترین سیم) و خط پایین سیم ششم (سیم بیس) است. روی هر خط شماره‌هایی نوشته شده که در اصل شماره‌ی فرتی هستند که باید آن را نواخت. تبلچر زمان‌بندی نت‌ها را مشخص نمی‌کند، به همین دلیل بسیاری از اوقات به همراه نت‌های آهنگ نوشته می‌شود تا بتوانید ضرب‌ها را با استفاده از نت مشاهده کنید.

خواندن تبلچر

تبلچرها از چپ به راست خوانده می‌شوند. برای اجرای آهنگ با استفاده از تبلچر، بهتر است نخست آهنگ را بشنوید و ریتم آن را از طریق شنیدن یاد بگیرید. در تصویر پایین نت‌های آهنگ (بالا) و تبلچر (پایین) به شکل موازی نوشته شده‌اند. در این تمرین کافی است تنها از تبلچر استفاده کنید.

اجرای میزان اول (که در اینجا هفت نت را در خود جای داده است):

۱. فرت سوم، سیم پنجم را اجرا کنید.

۲. سیم چهارم را به شکل دست‌باز اجرا کنید.

۳. فرت دوم، سیم چهارم را اجرا کنید.

۴. فرت سوم، سیم چهارم را اجرا کنید.

۵. سیم سوم را در حالت دست‌باز اجرا کنید.

۶. فرت دوم از سیم سوم را اجرا کنید.

۷. سیم دوم را در حالت دست‌باز اجرا کنید.

خواندن نت در گیتار

نت‌های موسیقی در حالت استاندارد بر روی پنج خط (معروف به خطوط حامل) نوشته می‌شوند. هر خط و فضای بین خط‌ها یک نت را (نسبت به کلید قطعه) نشان می‌دهد. در گیتار معمولا از کلید سل استفاده می‌شود. در کلید سل، خطوط حامل نت‌های می، سل، سی، ر و فا را نشان می‌دهند (تصویر زیر). فاصله‌های میان خطوط نیز نت‌های فا، لا، دو و می را نشان می‌دهند. در تصویر پایین می‌توانید جایگیری این نت‌ها را مشاهده کنید.

نکته: هفت نت موسیقی عبارت‌اند از: دو (C)، رِ (D)، می (E)، فا (F)، سل (G)، لا (A)، سی (B)

اگر یک نت پایین‌تر یا بالاتر از خطوط حامل باشد، از خطوط فرضی برای نشان دادن آن‌ها استفاده می‌شود (تصویر پایین).

نام نت‌ها پس از عبور از خط‌های حامل مجددا تکرار می‌شوند. در پایین جایگیری تمامی نت‌های قابل اجرا در گیتار را مشاهده می‌کنید.

تمرین یک آهنگ

آهنگ Merry Had a Little Lamb یکی از ساده‌ترین ترانه‌های انگلیسی است و برای یادگیری نت‌ها بسیار مناسب است. همانطور که اشاره کردیم بهتر است قبل از اجرای آهنگ، آن را گوش کنید و با ریتم و ملودی آن آشنا شوید.

در زمان اجرای آهنگ به این نکته توجه کنید که نت دو (C)، پایین‌تر از خط‌های حامل نوشته شده و به همین دلیل دارای یک خط فرضی است. همچنین توجه کنید که نت دو صدایی پایین‌تر (بم‌تر) از نت سل دارد.

تمامی نت‌های این قطعه روی سیم پنجم اجرا می‌شوند. در پایین نت‌های قرار گرفته روی سیم پنجم را نیز مشاهده می‌کنید و می‌توانید با استفاده از آن، رابطه‌ی تبلچر و نت‌ها را بهتر درک کنید.

دیز و بمل

در میان هفت نت موسیقی، نت‌های دیگری وجود دارند که به اصطلاح «نیم‌گام» بالاتر (یا پایین‌تر) از آن‌ها هستند. این نت‌ها با علامت‌های دیز و بمل (# و ♭)‌ مشخص می‌شوند. به عنوان مثال نت سل دیز (#G)، نیم گام از نت سل (G) بالاتر است و نت سل بمل (♭G) نیم گام از نت سل (G) پایین‌تر است. برای اینکه روی دسته‌ی گیتار نیم‌گام بالاتر بروید، کافی است نت را یک فرت بالاتر اجرا کنید.

همانطور که در نت‌های بالا مشاهده می‌کنید، نت‌ها همواره بین دو خط عمودی هستند. به فضای بین این خط‌های عمودی، یک میزان گفته می‌شود. قطعه‌ی بالا دارای هشت میزان است. علامت‌های دیز و بمل در طول میزان ارزش خود را حفظ می‌کنند. پس اگر اولین نت سل در یک میزان، دیز باشد، تمامی نت‌های سل در آن میزان دیز هستند. اگر نیاز داشته باشیم که نت را مجددا در حالت عادی اجرا کنیم، از علامتی به نام بِکار استفاده می‌کنیم.

استفاده از نت‌های نیم‌پرده

نت‌های پایین در پنج میزان جای گرفته‌اند. به یاد داشته باشید که علامت‌های دیز و بمل تنها در طول میزان ارزش دارند و سپس ارزش خود را از دست می‌دهند. همچنین هر فرت گیتار نیم‌گام بالاتر از فرت قبل است. پس برای اجرای یک نت در حالت دیز، کافی است نت را یک فرت بالاتر اجرا کنید.

تمامی نت‌های قطعه‌ی پایین روی سیم چهارم گیتار اجرا می‌شوند. در زیر تصویر نت‌های سیم چهارم را نیز روی فرت‌برد مشاهده می‌کنید. توجه کنید که در تصویر پایین، نت‌های سل بمل (♭G) و فا دیز (#F) در یک فرت اجرا می‌شوند و نت‌های سل دیز (#G) و لا بمل (♭A) نیز در یک فرت اجرا می‌شوند. این نت‌ها در اصل یکی هستند. دلیل آن را با یادگیری بیشتر تئوری موسیقی متوجه خواهید شد.

مایه نما (Key Signatures)

گاهی نیاز داریم که علامت‌های دیز و بمل را در طول قطعه حفظ کنیم. در چنین شرایطی این علامت‌ها را در ابتدای قطعه و در مایه‌نما درج می‌کنیم. در این صورت، علامت در تمام طول قطعه معتبر خواهد بود. مگر اینکه پس از مدتی آن را تغییر دهیم. در پایین تمامی مایه نماها و نام آن‌ها را مشاهده می‌کنید.

با استفاده از مایه نماها می‌توانید تشخیص دهید که چه نت‌هایی دیز یا بمل هستند. اگر یک نت دیز یا بمل باشد، روی خط مربوط به آن نت علامت دیز یا بمل را درج می‌کنیم. به عنوان مثال در مایه‌نمای فا (F)، یک علامت بمل روی خط سل (G) درج شده، پس نت سل در طول قطعه بمل خواهد بود.

تمرین استفاده از مایه نما

همانطور که توضیح دادیم مایه‌نما روشی ساده برای استفاده از نت‌های دیز و بمل در نت‌نویسی است. با استفاده از آن‌ها می‌گوییم که به عنوان مثال «تمامی نت‌های سی (B) در این قطعه بمل هستند». در پایین دو قطعه را مشاهده می‌کنید که دقیقا به یک شکل اجرا می‌شوند. یکی از آن‌ها در دو (بدون دیز یا بمل) و دیگری در سل (دارای فا دیز در مایه‌نما) نوشته شده است.

در پایین برخی از نت‌ها در سیم دوم اجرا می‌شوند پس تصویری از نت‌های سیم دوم را نیز مشاهده می‌کنید. تصویر نت‌های سیم پنجم را می‌توانید بالاتر مشاهده کنید.

منبع: Guitar Lesson World

5 thoughts on “آموزش مقدماتی نت خوانی و خواندن تبلچر گیتار

 1. جلال برآبادی میگوید:

  مرسی این توضیحات خیلی خوبی بود و من که درباره نت خونی با این نوشته یه چیزایی فهمیدم فقط کاش یه فیلم آموزشی هم درباره نت خونی گیتار میزاشتین که کاملتر میشد
  مرسی از سایت خوبتون

 2. zahrw میگوید:

  سلام…
  متن عالیی بودو خیلی کمک کرد ممنون…
  یک سوالداشتم اگه میشه جوابشو بدین…
  ما بعد از پیدا کردن ریتمو اکورد…ریتمو اهنگی که باید رو اکورد بزنیمو چجوری بفهمیم؟

  • جلال برآبادی میگوید:

   سلام دورد بر شما خوشحالیم که این مطلب درباره خواندن نت و تبلچر گیتار براتون مفید بوده در مورد پیدا کردن ریتم هم می تونید منابعی که آکوردهای گیتار گذاشته می شه استفاده کنید ما در سایتمون قسمتی رو برای آکوردهای گیتار داریم که می تونید اونجا آهنگتون رو پیدا کنید و ببینید ریتمش چی هست. ولی در کل این رو باید بدونید که خودتون با تکرار و بالابردن دانشتون باید ریتم مناسب برای کاور کردن آهنگ رو پیدا کنید و با توجه به سلیقتون اون رو بخونید.

   بخش آکوردهای گیتار را در این قسمت دنبال کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *