-----

گام پنتاتونیک چیست؟

گام پنتاتونیک چیست

گام پنتاتونیک از پنج نت تشکیل شده است که با احتساب اکتاو شش نت می‌شوند. انواع مختلفی از گامهای پنتاتونیک وجود دارند که از موسیقی نواحی مختلف جهان پدید آمده‌اند. از هریک از درجات انواع گام‌های پنتاتونیک می‌توان پنج مد متفاوت دیگر ساخت که در اینجا تنها به دو مد که گام‌های ماژور و مینور بیشترین کاربرد را دارند، اشاره شده است .

گام توالی چند نت است که به ترتیب ارتفاع مرتب شده‌اند و گستره صوتی شان جمعاً دوازده  نیم پرده متساوی یا یک اکتاو است.گام ممکن است بالارونده یا پایین‌رونده باشد، یعنی ارتفاع نت‌ها در آن به ترتیب صعودی یا نزولی مرتب شده‌باشد.

در موسیقی کلاسیک گام‌ها با استفاده از نیم‌پرده‌های متساوی تعریف می‌شوند و فواصل کوچکتر از نیم‌پرده (یا ریزپرده) در گام‌های موسیقی کلاسیک وجود ندارند. در موسیقی برخی مناطق دنیا، از جمله موسیقی سنتی ایرانی، ترکی و عربی فواصل کوچکتری نظیر ربع پرده نیز به کار می‌روند.

گام پنتاتونیک که یکی از تکنیک های گیتار الکتریک است ، شامل 5 نت می باشد. واژه پنتا در لغت به معنای 5 در زبان یونانی و تونیک به معنای نت است . به همین دلیل است که این گام را به این نام لقب داده اند.

گامهای پنتاتونیک محلی بسیاری در نقاط مختلف جهان موجود است. گام پنتاتونیک امروزه کاربرد بسیاری دارد مثلاً در آهنگسازی برای گروه‌های موسیقی که از گیتار استفاده می‌کنند. گام‌های پنتاتونیک بسیار کاربردی است. در ژانرهایی مانند راک، فیوژن، جاز و … از گام‌های پنج نتی ماژور پنتاتونیک و مینور پنتاتونیک نیز استفاده شده است.

در آهنگسازی هنرمندانی از جمله: اریک کلپتون، جیمی هندریکس، جف بک، و بی بی کینگ از مد پنتاتونیک نیز استفاده شده است.

گام پنتاتونیک

ماژور پنتاتونیک

اگر فواصل بین درجات اول تا دوم، دوم تا سوم، چهارم تا پنجم را یک پرده درنظر بگیریم و فاصله میان درجات سوم تا چهارم، پنجم تا ششم یک و نیم پرده باشد الگوی مذکور مد ماژور پنتاتونیک می‌باشد. گام‌های ماژور پنتاتونیک از نت دو شروع می‌شوند و همانند گام های ماژور، دیزها و بمل‌ها در سرکلید گامهای ماژور پنتاتونیک پدید می‌آیند.

ماژور پنتاتونیک

مینور پنتاتونیک

اگر فواصل بین درجات دوم تا سوم، سوم تا چهارم، پنجم تا ششم را یک پرده فاصله قرار دهیم و بین درجات اول تا دوم، چهارم تا پنجم را یک و نیم پرده فاصله در نظر بگیریم الگوی مذکور مد مینور پنتاتونیک می‌باشد. گام‌های مینور پنتاتونیک از نت لا شروع می‌شوند و ترتیب بوجود آمدن دیزها و بمل‌ها در سرکلید گام‌های مینور پنتاتونیک، همانند ترتیب پدیدار شدن دیزها و بمل‌ها در سرکلید گام‌های مینور طبیعی است.

با مقایسه مد مینور پنتاتونیک و مد ماژور پنتاتونیک این نتیجه حاصل می‌شود که مد مینور پنتاتونیک از درجه پنجم مد ماژور پنتاتونیک ساخته شده و تا اکتاو ادامه پیدا کرده است یعنی فاصله بین درجات این دو مد اگر تونیک مد مینور پنتاتونیک را با درجه پنجم مد ماژور پنتاتونیک مطابقت دهیم و تا اکتاو ادامه دهیم به همان ترتیب خواهد بود و به همین صورت از تطبیق نت پایه با درجات انواع گامهای پنتاتونیک می‌توان مدهای دیگری بدست آورد.

مینور پنتاتونیک

امیدواریم که از این مطلب کوتاه و کاربردی یادگیری گیتار استفاده کافی را کرده باشید.

دوره کاربردی آموزش گیتار پاپ برای تازه کارها(9 جلسه و 180 دقیقه)

ریال 520,000

آموزش گیتار پاپ برای تازه کارها

دوستانی که این دوره را تهیه می کنند امکان داشتن کلاس های آنلاین تصویری و رفع اشکال موردی با مدرس دوره (آقای مهدی صفاتی) را خواهند داشت. برای اطلاع از شرایط کلاس های آنلاین با ما تماس بگیرید یا از طریق ایمیل با ما در ارتباط باشید.

دوره آموزش گیتار پاپ برای تازه کارها  برای افرادی مناسب است که تازه می خواهید گیتار زدن را یاد بگیرند یا مدتی خود آموز گیتار زده اند و می خواهند اصولی تر مقدمات گیتار پاپ را فرا بگیرند

 

اطلاعات بیشتر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *