گام آهنگ چیست و چه تاثیری بر آکوردها دارد؟

گام آهنگ چیست و شامل چه آکوردهایی خواهد بود؟

احتمالا در ابتدای آکوردهای درج شده در لامینور گام آن‌ها را نیز مشاهده کرده‌اید. اما گام آهنگ چه خصوصیاتی دارد و از چه آکوردهایی تشکیل می‌شود؟

بیشتر بخوانید:‌ یادگیری ۱۰ آکورد مهم برای شروع به نواختن گیتار

احتمالا توجه کرده‌اید که آهنگ‌هایی که در گام C هستند معمولا از آکوردهای C ،F و G استفاده می‌کنند. همینطور آهنگ‌هایی که در گام G نوشته شده‌اند معمولا از آکوردهای G ،C و D استفاده می‌کنند. هر گام آهنگ یک سری آکورد دارد که با نام آکوردهای اسکیل تون (scale tone chords) شناخته می‌شوند. چند دلیل برای یادگیری این آکوردها وجود دارد:

  • نوشتن آهنگ – یادگیری آکوردهای اصلی هر گام کمک می‌کند که پیشرفت آن‌ها را در آهنگ خود به شکلی مناسب‌تر برنامه‌ریزی کنید.
  • تشخیص آکورد آهنگ‌ها با شنیدن آن‌ها – شنیدن و تشخیص آکوردهای یک آهنگ از این راه بسیار ساده‌تر می‌شود. زیرا بسیاری از آکوردهای اصلی بارها در آهنگ تکرار می‌شوند.
  • بداهه خواندن – اگر از نحوه‌ی پیشرفت طبیعی هر گام اطلاع داشته باشید می‌توانید با انتخاب گام آهنگ مناسب آهنگی را به شکل بداهه بنوازید.

فاصله‌ی نت‌ها در گام‌های ماژور

پیش از مشاهده‌ی آکوردهای اصلی تمامی گام‌های ماژور بهتر است اول به بررسی نحوه‌ی پیشرفت آن‌ها بپردازیم. در پایین تصویری از نت‌های گام دو ماژور (C major) را مشاهده می‌کنید. همانطور که می‌بینید این گام آهنگ گاهی یک پرده بالاتر می‌رود و گاهی نیم‌پرده افزایش پیدا می‌کند. این الگو به شکل زیر است:

یک پرده – یک پرده – نیم پرده – یک پرده – یک پرده – یک پرده – نیم پرده

آکوردها در گام دو ماژور (C major)

نت‌های بالا به Scale Degree معروف هستند. اگر درجه‌ی بالا را انتخاب کنید به آکوردهای پایین دست می‌یابید.

توجه کنید که در تمامی گام‌های ماژور آکوردهای دوم، سوم و ششم مینور هستند. همچنین آکورد هفتم دیمینیشد (dim) است. از متد بالا می‌توان برای تشخیص آکوردهای تمامی گام‌های ماژور استفاده کرد.

در پایین یک مثال دیگر یعنی گام لا ماژور را مشاهده می‌کنید. می‌بینید که در این گام آهنگ هم پیشرفت نت‌های کامل و نیم‌پرده مطابق نمونه‌ی قبلی هستند. همینطور می‌بینید که لا ماژور از نت‌های فا دیز، دو دیز و سل دیز استفاده می‌کند. به این دلیل که فاصله‌ی بین نت‌های سی و دو تنها نیم پرده است. به همین ترتیب فاصله‌ی بین نت‌های می و فا نیز تنها نیم پرده است. برای اینکه این فاصله را به یک گام برسانیم این نت‌ها را نیم‌پرده بالا می‌بریم. پس F را به #F و C را به #C تغییر خواهیم داد. همچنین باید G را به #G تغییر دهیم تا فاصله‌ی آن را از #F رعایت کنیم.

آکوردهای گام لا ماژور را در پایین مشاهده می‌کنید. مشاهده می‌کنید که آکوردهای دوم، سوم و ششم مینور هستند و آکورد هفتم دیمینیشد است.

در پایین لیستی از تمامی‌ گام‌ها و آکوردها می‌بینید.

منبع: Do Re Mi Studios

2 thoughts on “گام آهنگ چیست و چه تاثیری بر آکوردها دارد؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *