-----

یادگیری ۱۰ آکورد مهم برای شروع به نواختن گیتار

آکورد

یادگیری آکوردها یکی از مهم‌ترین و پایه‌ای‌ترین مراحل از یادگیری گیتار است. در این مقاله شما را با ۱۰ آکورد باز آشنا می‌کنیم و سپس به معرفی چند آهنگ می‌پردازیم که از همین آکوردها استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانید: آکوردهای گیتار چگونه ساخته می‌شوند؟

یکی از مهم‌ترین مراحل یادگیری گیتار، آشنایی با آکوردهای دست باز است. این آکوردها در بسیاری از آهنگ‌های معرفی شده در بخش آموزش گیتار استفاده شده‌اند و از پایه‌ای‌ترین مراحل یادگیری گیتار هستند.

به همین دلیل باید آن‌ها را به خوبی فرا بگیرید. در ادامه به ۱۰تا از پرکاربردترین آکوردهای دست باز گیتار، در سه دسته‌ی آکوردهای ماژور،‌ مینور و هفتم (7th) می‌پردازیم.

آکوردهای ماژور

در آکورد G (سل) تنها از انگشت‌های ۱، ۲ و ۳ به شکل زیر استفاده می‌کنید. انگشت دوم را بر روی سیم ششم، فرت سوم قرار دهید. سپس انگشت اول را بر روی سیم پنجم فرت دوم قرار دهید. و در نهایت انگشت سوم خود را بر روی سیم اول فرت سوم بگذارید.

علامت o در بالای سیم‌های دوم، سوم و چهارم نشان‌دهنده‌ی باز بودن آن‌ها است. پس نیازی نیست آن‌ها را انگشت‌گذاری کنید.

برای آشنایی با آکورد سل ماژور ،فواصل و نت های تشکیل دهنده ی آن می توانید بخش آکورد سل ماژور چیست؟ را مطالعه کنید .

آکورد C (دو) ممکن است کمی دشوارتر باشد. بهتر است برای اجرای این آکورد انگشت شست خود را پشت دسته قرار دهید تا انگشت‌ها مستقیم‌تر روی سیم‌ها قرار بگیرند و با سیم‌های کناری تداخل پیدا نکنند.

برای نواختن آکورد C کافی است انگشت اول را بر روی سیم دوم، فرت اول قرار دهید. سپس انگشت دوم را بر روی سیم چهارم فرت دوم بگذارید و در نهایت انگشت سوم را بر روی سیم پنجم فرت سوم قرار دهید. علامت x که در بالای سیم ششم ظاهر شده نشان می‌دهد که نیازی به اجرای این سیم در زمان استفاده از این آکورد نیست.

برای آشنایی با آکورد دو ماژور ،فواصل و نت های تشکیل دهنده ی آن می توانید بخش آکورد دو ماژور چیست؟ را مطالعه کنید .

در آکورد A (لا) از سه انگشت و پنج سیم استفاده می‌کنیم. انگشت اول بر روی سیم چهارم، فرت دوم. انگشت دوم روی سیم سوم، فرت دوم و در نهایت انگشت سوم روی سیم دوم، فرت دوم قرار خواهد گرفت.

برای اجرای آکورد D (رِ) انگشت اول را روی سیم سوم، فرت دوم. انگشت دوم را روی سیم اول، فرت دوم و انگشت سوم را روی سیم دوم، فرت سوم قرار دهید. توجه کنید که در این آکورد تنها سیم‌های یک تا چهار به صدا در خواهند آمد.

آکورد E (می) از هر شش سیم گیتار استفاده می‌کند. برای اجرای آن کافی است انگشت اول را روی سیم سوم، فرت اول بگذارید، انگشت دوم را روی سیم پنجم، فرت دوم و انگشت سوم را روی سیم چهارم، فرت دوم قرار دهید.

آکوردهای مینور

آکوردهای مینور با اضافه شدن حرف m به نام آن‌ها مشخص می‌شوند. همانطور که می‌بینید آکورد Em (می مینور) تنها با دو انگشت و بر روی فرت‌های دوم سیم‌های چهارم و پنجم اجرا می‌شود. (این آکورد را با می ماژور مقایسه کنید.)

برای آشنایی با آکورد می مینور ،فواصل و نت های تشکیل دهنده ی آن می توانید بخش آکورد می مینور چیست؟  را مطالعه کنید .

برای اجرای Am کافی است در مقایسه با A انگشت اول خود را یک فرت عقب‌تر بیاورید. به این ترتیب انگشت اول روی سیم دوم، فرت اول. انگشت دوم روی سیم چهارم، فرت دوم و انگشت سوم نیز روی سیم سوم، فرت دوم قرار می‌گیرد.

برای آشنایی با آکورد لا مینور ،فواصل و نت های تشکیل دهنده ی آن می توانید بخش آکورد لا مینور چیست؟  را مطالعه کنید .

بهتر است همینطور آکورد Dm (رِ مینور) را یاد بگیرید. این آکورد در آهنگ‌های ایرانی کاربرد بسیار زیادی دارد.. برای اجرای ر مینور انگشت اول خود را روی سیم اول، فرت اول. انگشت دوم را روی سیم سوم، فرت دوم و در نهایت انگشت سوم را روی سیم دوم، فرت سوم قرار دهید.

برای آشنایی با آکورد ر مینور ،فواصل و نت های تشکیل دهنده ی آن می توانید بخش آکورد ر مینور چیست ؟  را مطالعه کنید .

آکوردهای هفتم

آکوردهای هفتم (7th) کمتر از موارد بالا استفاده می‌شوند پس تنها به آموزش دو نمونه‌ی پرکاربرد از آن‌ها می‌پردازیم. برای استفاده از D7 کافی است انگشت اول را روی سیم دوم، فرت اول، انگشت دوم را روی سیم دوم، فرت دوم و انگشت سوم را روی سیم اول، فرت سوم قرار دهید. توجه کنید که در این آکورد تنها با استفاده از سیم‌های ۱ تا ۴ نواخته می‌شود

در آخر آکورد A7 را به شما آموزش می‌دهیم. در A7 انگشت اول روی سیم چهارم، فرت دوم و سپس انگشت دوم را روی سیم دوم، فرت دوم قرار خواهید داد. می‌توانید این آکورد را با انگشت‌های دوم و سوم نیز اجرا کنید.

جابجایی بین این آکوردها و عادت به اجرای صحیح آن‌ها کمی زمان خواهد برد. اما با تمرین می‌توانید بسیاری از ترانه‌های مشهور را با استفاده از همین ۱۰ آکورد بنوازید. همچنین می‌توانید از این لینک به آموزش تصویری ترانه‌ی گل گلدون من دسترسی پیدا کنید که از همین آکوردهای ساده استفاده می‌کند. برای یادگیری ترانه‌های ایرانی با آکوردهای آسان به پست دیگر ما سر بزنید.

منبع: Do Re Mi Studios

 

پیشنهادهای خرید لامینور

 

دوره کاربردی آموزش گیتار پاپ برای تازه کارها(9 جلسه و 180 دقیقه)

ریال 520,000

آموزش گیتار پاپ برای تازه کارها

دوستانی که این دوره را تهیه می کنند امکان داشتن کلاس های آنلاین تصویری و رفع اشکال موردی با مدرس دوره (آقای مهدی صفاتی) را خواهند داشت. برای اطلاع از شرایط کلاس های آنلاین با ما تماس بگیرید یا از طریق ایمیل با ما در ارتباط باشید.

دوره آموزش گیتار پاپ برای تازه کارها  برای افرادی مناسب است که تازه می خواهید گیتار زدن را یاد بگیرند یا مدتی خود آموز گیتار زده اند و می خواهند اصولی تر مقدمات گیتار پاپ را فرا بگیرند

 

اطلاعات بیشتر

12 thoughts on “یادگیری ۱۰ آکورد مهم برای شروع به نواختن گیتار

  • محمد روزبه میگوید:

   سلام
   آموزش‌های سایت از لحاظ تئوریک چندان پیچیده نیستن. همینطور نحوه‌ی گرفتن آکوردها و ریتم رو در خود ویدیو آموزش می‌بینید. پیشنهاد میکنم آموزش‌های رایگان سایت رو مشاهده کنید و در صورتی که پیشنهادی داشتید با ما در میون بذارید.

 1. سپیده میگوید:

  برای من که دنبال آموزش برای گیتار مبتدی بودم مطلب بسیار خوبی بود مرسی لامینور فقط کاش ویدیو هم از گرفتن آکوردها بزارید

 2. نیما میگوید:

  اگه میشه از گرفتن آکوردهای گیتار ویدیو هم بزارید چون من از طریق سایت شما دارم آکوردها رو یاد می گیرم و تو گذاشتن انگشتام مشکل دارم

  • جلال برآبادی میگوید:

   بله خیلی از دوستانی که می خوان آموزش گیتار و آکوردها رو شروع کنن با این موضوع مشکل دارن و حتما سعی می کنیم در ادامه ویدیو هم از گرفتن و انگشت گذاری این آکوردها قرار بدیم

 3. مسعود میگوید:

  سلام خواستم تشكر كنم از مطالب و تلاش ارزشمند شما . من ميخواستم بدونم در سن٥١ سالگي چقدر ميتوان در آموختن گيتار موفق بود و آيا براي افرادي كه علاقمند هستند در اين سن شروع كنند شيوه هاي خاصي از تمرين هست يا خير؟ ممنون

  • جلال برآبادی میگوید:

   با سلام
   شما به راحتی می تونید یادگیری گیتار رو شروع کنید و از گیتار زدن لذت ببرید و در مورد شیوه خاصی از آموزش گیتار که فرمودید، باید بگیم که با توجه به خواسته های شما و اون موضوعاتی که دوست دارید و سبک مورد علاقتون استاد شما براحتی می تونه بهترین روش رو برای شما انتخاب کنه و توصیه می کنیم که از اساتید با تجربه تر هم استفاده کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *