معرفی بهترین گیتار ها برای شروع (راهنمای کامل تازه کارها)

بهترین گیتار برای شروع

بسیاری از علاقه‌مندان به یادگیری گیتار، درباره‌ی بهترین گیتار برای شروع به یادگیری سوال می‌کنند. انتخاب  گیتار اول بسیار مهم است. زیرا اولین برخورد شما با ساز گیتار خواهد بود و در علاقه‌ی هنرجویان به ادامه‌ی یادگیری تاثیر زیادی دارد. در این مقاله سعی می‌کنیم مسیر انتخاب را برای شما ساده‌تر کنیم. اگر به دنبال پیدا کردن گیتار مناسب هستید می‌توانید بخش راهنمای خرید گیتار را نیز مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید: راهنمای کامل انتخاب پیک گیتار و معرفی پیک های موجود در بازار

پیش از این در بخش آموزش گیتار بهترین گیتارهای کلاسیک و الکتریک را برای شروع معرفی کردیم. در این مطلب قصد داریم بیشتر به انواع گیتار و معرفی آن‌ها بپردازیم.

دسترسی سریع:

بهترین گیتار برای شروع

بسیاری از هنرجویان می‌پرسند که بهترین گیتار برای شروع کدام است. جواب ساده این است که بهترین گیتار، گیتاری است که نوازندگی را ساده‌تر کند و شما به آن علاقه داشته باشید.

بهترین گیتار برای یک شخص، ممکن است برای نوازنده‌ای دیگر آزاردهنده و خسته‌کننده باشد. مشخصات بدنی و سلیقه‌ی موسیقایی هر نوازنده تاثیر زیادی در انتخاب گیتار او دارد. در ادامه سعی می‌کنیم این تفاوت‌ها را بهتر توضیح دهیم و این انتخاب را ساده‌تر کنیم.

معرفی انواع گیتار

در حالت کلی، گیتارها به دو دسته‌ی الکتریک و آکوستیک تقسیم می‌شوند. هرچند انواع مختلفی از گیتارهای آکوستیک و الکتریک وجود دارند.

بهترین گیتار برای شروع

گیتارهای آکوستیک دو دسته هستند:

۱. گیتار کلاسیک و فلامنکو، که از سیم‌های نایلون استفاده می‌کنند. در سمت راست تصویر پایین گیتار کلاسیک را مشاهده می‌کنید.

۲. گیتارهای با سیم فلزی، که به آن‌ها گیتارهای آکوستیک نیز می‌گویند. این گیتارها در خارج از ایران رایج‌تر هستند و در سبک‌های از جمله راک، بلوز و کانتری استفاده می‌شوند. گیتار آکوستیک در سمت چپ تصویر مشخص است.

بهترین گیتار برای شروع
سمت راست: گیتار کلاسیک / سمت چپ: گیتار آکوستیک

تشخیص تفاوت‌های این دو گیتار ممکن است برای بسیاری از نوازندگان تازه‌کار مشکل باشد.

چگونه با یک نگاه گیتار آکوستیک و کلاسیک را تشخیص دهیم؟

۱. گیتار آکوستیک از سیم‌های فلزی استفاده می‌کند و با لمس سیم‌ها می‌توانید فلزی بودن آن‌ها را تشخیص دهید. در مقابل گیتار کلاسیک از سیم‌های نایلون استفاده می‌کند که جنسی شبیه به پلاستیک و سطحی صاف‌تر دارند.

۲. بریج (خرک) گیتار را بررسی کنید، سیم‌های گیتار کلاسیک معمولا با گره به خرک وصل می‌شوند. هرچند سیم‌های گیتار آکوستیک به داخل بدنه می‌روند و با یک میخ کوچک محکم می‌شوند.

بهترین گیتار برای شروع
سبک طراحی بریج گیتار آکوستیک

سیم‌های فلزی کشش زیادی دارند و به همین دلیل باید با میخ محکم شوند. در پایین خرک گیتار کلاسیک را می‌بینید.

بهترین گیتار برای شروع
سبک طراحی بریج گیتار کلاسیک

 

 

 تفاوت گیتارهای الکترو آکوستیک و نیمه آکوستیک (semi acoustic)

گیتار الکترو آکوستیک یک گیتار آکوستیک عادی است که می‌توانید برای بلندتر کردن صدا یا اضافه‌کردن افکت آن را به امپلیفایر وصل کنید. این گیتارها مانند گیتارهای آکوستیک عادی هستند اما یک ورودی کوچک در پایین خود دارند.

بهترین گیتار برای شروع
ورودی امپ در گیتار الکترو آکوستیک

 

گیتارهای نیمه آکوستیک (که به الکتریک hallow-body نیز معروف هستند) مشابه گیتارهای الکتریک هستند هرچند در کنار پیکاپ گیتار الکتریک، بدنه‌ای توخالی و حفره‌ی صدا دارند. در بخش بعدی این گیتار را معرفی می‌کنیم.

معرفی انواع گیتار الکتریک

گیتار الکتریک نمونه‌ی هیجان‌انگیزتر گیتارهای آکوستیک است. وسیله‌ای که برای اجرای صحنه و ایجاد افکت تجهیز شده. گیتارهای الکتریک برای تولید صدا نیازمند امپلیفایر هستند. می‌توانید گیتار الکتریک را بدون امپ نیز اجرا کنید هرچند صدایی بسیار کم خواند داشت.

گیتارهای الکتریک به سه دسته‌ی کلی تقسیم می‌شوند:

۱/ گیتار الکتریک استاندارد

بسیاری از طرفداران موسیقی با این گیتارها آشنایی دارند. تصویری از گیتار الکتریک استاندارد را در پایین می‌بینید:

بهترین گیتار برای شروع

۲/ گیتار نیمه آکوستیک (Hallow-body)

این گیتارها همزمان از حفره‌ی صدا و پیکاپ‌های گیتار الکتریک بهره‌مند هستند. در ادامه تصویر یک گیتار نیمه آکوستیک را می‌بینید.

بهترین گیتار برای شروع

۳/ گیتار بیس

گیتارها در حالت عادی ۶ سیم دارند. هرچند گیتار بیس تنها ۴ سیم دارد و صداهای بسیار بم و عمیق ایجاد می‌کند. این گیتارها سنگین و بلند هستند و مانند سایر گیتارهای الکتریک برای اجرا نیاز به امپلیفایر دارند.

بهترین گیتار برای شروع

گیتارهای بیس برای اجرای نت‌های یکتا و همراهی با یک گیتار اصلی طراحی شده‌اند. بسیاری از گیتاریست‌ها در زندگی کاری خود گیتار بیس را امتحان می‌کنند. هرچند بهتر است کار خود را با گیتار بیس آغاز نکنید. برای یادگیری مناسب گیتار، بهتر است روش آکورد گرفتن را نیز یاد بگیرید. و برای این کار بهتر است اول گیتارهای عادی را یاد بگیرید و سپس به سراغ بیس بروید. (مگر اینکه از همین حالا تصمیم خود را گرفته باشید و بخواهید نوازنده‌ی بیس شوید.)

چه گیتاری برای تمرین در خانه مناسب است؟

صدای یک گیتار تمرین خوب بیش از حد بلند نیست و می‌توان آن را در محیط خانه استفاده کرد. این نکته را مخصوصا در زمان خرید گیتار الکتریک به خاطر داشته باشید.

بسیاری از امپ‌های جدید دارای خروجی هدفون هستند و می‌توانید در سکوت از آن‌ها استفاده کنید. هرچند لذت اصلی نواختن گیتار در شنیدن صدای گیتار در محیط اتاق است.  اکثر امپ‌های گیتار نیز بهترین صدای خود را در میزان ولوم بالاتر نشان می‌دهند.

پس اگر به دنبال خرید امپلیفایر گیتار هستید بلندی صدای آن را به شکلی انتخاب کنید که در محیط خانه کاربردی باشد.

 

 

راز موفقیت در یادگیری گیتار چیست؟

یکی از مهم‌ترین نکته‌ها در یادگیری گیتار،‌ لذت بردن از آن است. اگر تمرین و یادگیری را برای خود دشوار کنید خیلی زود خسته خواهید شد و گیتار را کنار می‌گذارید. پس در انتخاب گیتار هم به لذت بردن از آن بیش از هرچیزی توجه کنید.

چرا با گیتار الکتریک شروع نکنیم؟

برای یک نوازنده‌ی مبتدی، ایجاد صدای مناسب با گیتار آکوستیک ساده‌تر از ایجاد آن با گیتار الکتریک است. در شروع کار این مسئله تاثیر زیادی در یادگیری شما خواهد گذاشت. گیتارهای الکتریک صدا و تن‌های متفاوتی دارند. بجز تنظیمات امپ و کانال‌های آن، هر گیتار الکتریک دارای ۳ تا ۵ موقعیت پیکاپ، کنترل‌های ولوم و تن و افکت‌های مختلف است.

گیتاریست‌های با تجربه‌تر از تنوع انتخاب در گیتارهای الکتریک لذت می‌برند. هرچند برای نوازنده‌های تازه کار این انتخاب‌ها ممکن است سردرگم کننده باشند. پس بهتر است گیتار اول خود را از بین گزینه‌های آکوستیک و کلاسیک انتخاب کنید.

با گیتار کلاسیک شروع کنیم یا آکوستیک؟

بسیاری از اساتید، گیتار کلاسیک را به عنوان گزینه‌ی شروع پیشنهاد می‌کنند. هرچند برخی از اساتید نیز گیتار آکوستیک (با سیم‌های فلزی) را ترجیح می‌دهند. گیتارهای کلاسیک دسته‌ی پهن‌تری دارند. به همین دلیل دقت انگشت‌گذاری را بالا می‌برند، اما فرآیند کلی گرفتن آکوردها را سخت‌تر می‌کنند.

پهنای دسته‌ی گیتارهای آکوستیک معمولا در حدود ۱۲۰ میلی‌متر است. هرچند پنهای دسته‌ی گیتارهای کلاسیک به ۲۱۰ میلی‌متر می‌رسد که در شروع به یادگیری تاثیر زیادی در عملکرد نوازنده دارد. پس اگر دست‌های کوچکی دارید کار با گیتارهای آکوستیک کمی ساده‌تر خواهد بود. از طرف دیگر کار با سیم‌های نایلون (گیتار کلاسیک) برای بسیاری ساده‌تر از سیم‌های فلزی است.

بهترین کار این است که این گیتارها را قبل از خرید امتحان کنید و از راحتی کار با آن‌ها مطمئن شوید. هرچند نوازندگان در طول دوران حرفه‌ای بارها گیتار خود را تغییر می‌دهند. پس اگر بهترین گزینه را انتخاب نکردید، پس از مدتی می‌توانید نظرتان را عوض کنید و به سراغ یک گزینه‌ی بهتر بروید.

اندازه و طراحی بدنه گیتار

اگر بدنه‌ی گیتار بیش از حد بزرگ باشد، دسترسی به اجزای آن سخت‌تر می‌شود. پس بهتر است گیتاری را انتخاب کنید که با اندازه‌ی بدن شما سازگار باشد. در ادامه طراحی‌های مختلف بدنه گیتار را می‌بینید.

جامبو

بهترین گیتار برای شروع

جامبو بزرگ‌ترین بدنه در گیتار است. این سازها صدای بسیار بلندی نیز دارند. چنین گیتارهایی برای شروع مناسب نیستند.

دردنات (Dreadnought)

بهترین گیتار برای شروع

پیش از این در مطلب معرفی شرکت مارتین به طراحی گیتارهای دِرِدنات (Dreadnought) توسط این شرکت اشاره کردیم. این گیتارها، به طرح استاندارد گیتارهای آکوستیک تبدیل شده‌اند و بسیار محبوب هستند. گیتارهای دردنات برای شروع مناسب هستند. هرچند بهتر است پیش از خرید، گیتار را امتحان کنید و از مناسب بودن آن مطمئن شوید.

ادیتوریوم

بهترین گیتار برای شروع

گیتارهای ادیتوریوم (Auditorium) در مقایسه با دردنات خمیدگی‌های عمیق‌تری دارند. به همین دلیل ساده‌تر روی پا قرار می‌گیرند و کار با آن‌ها آسان‌تر است.

پرلور (Parlour)

بهترین گیتار برای شروع

این گیتارها کوچک‌تر از گیتارهای قبلی هستند. خانم‌ها معمولا این اندازه از گیتار را به مدل‌های جامبو و دردنات ترجیح می‌دهند.

Small Body

بهترین گیتار برای شروع

آموزش آهنگ علامت سوال از شادمهر عقیلی (4 ویدیوی آموزشی)

ریال 140,000

این دوره آموزشی با حجم 200 مگا بایت و در 4 قسمت با زمان کلی 35 دقیقه تهیه شده است و بعد از مراحل پرداخت لینک دانلود به شما نمایش داده خواهد شد.

(تیزر این دروه را با اسکرول صفحه در قسمت بعدی مشاهده کنید.)

سرفصل های آموزش آهنگ علامت سوال از شادمهر عقیلی

 • آموزش قسمت اورتور به همراه تبلچر
 • آموزش قسمت ریتم ترانه علامت سوال
 • آموزش نحوه گرفتن آکوردهای ترانه
 • آموزش چگونگی خواندن شعر بر روی آهنگ
اطلاعات بیشتر

گیتارهای اسمال بادی توسط هنرمندانی از جمله اد شیرن استفاده می‌شوند و به همین دلیل به تازگی محبوبیت دوباره‌ای پیدا کرده‌اند. چنین گیتارهایی مشابه دردنات هستند اما اندازه‌ی بسیار کوچکی دارند. سفر کردن با آن‌ها نیز آسان‌تر است.

بهترین گیتار برای کودکان

بهتر است برای شروع یادگیری کودکان،‌ از گیتارهای فول سایز (4/4) استفاده نکنید. حتی اگر بزرگسال هستید اما با اندازه‌ی گیتارهای بزرگسال مشکل دارید، بهتر است به سراغ گیتارهایی با سایز 3/4 بروید.

بهترین گیتار برای شروع
اندازه‌های مختلف گیتار

در حالت کلی گیتارهای 1/4 برای سنین ۲ تا ۵، گیتارهای 1/2 برای سنین ۵ تا ۸، گیتارهای 3/4 برای سنین ۸ تا ۱۲ و گیتارهای کامل برای افراد بالاتر از ۱۲ سال مناسب هستند. هرچند همانطور که اشاره کردیم شرایط هرشخص با دیگری متفاوت است و بهتر است بهترین گیتار را با توجه به شرایط بدنی خود انتخاب کنید.

سه نکته‌ای که باید در خرید گیتار درنظر بگیریم

در مجموع سه فاکتور مهم در خرید گیتار وجود دارد: بودجه، راحتی کار با گیتار، صدای گیتار.

قدم اول: بودجه

بهتر است بودجه‌ی خود را مشخص کنید و دیگر به آن دست نزنید. با این کار تعداد زیادی از گزینه‌ها حذف می‌شوند. بهتر است بیشتر از ۱ میلیون تومان بر روی گیتار اول خود سرمایه‌گذاری نکنید. اول شرایط را بسنجید بعد دست به سرمایه‌گذاری‌های بزرگ بزنید.

همچنین به دلیل پیشنهادهای مداوم فروشنده، بودجه‌ی مد نظر خود را بیشتر نکنید. بهتر است اولین گیتار را بدون دردسر بخرید و سپس به دنبال خریدهای بزرگ‌تر بروید. با این کار معمولا به ۵ گزینه می‌رسید. پس زمان آن فرارسیده که شخصا این گزینه‌ها را امتحان کنید.

قدم دوم: راحتی کار با گیتار

هر گیتار را روی پای خود بگذارید و دو انگشت را مانند شکل پایین روی آن قرار دهید. سپس سیم‌ها را به صدا در آورید. (اگر با خواندن آکورد پایین مشکل دارید مطلب دیگر ما درباره شروع یادگیری گیتار را مطالعه کنید.)

یادگیری ۱۰ آکورد مهم برای شروع به نواختن گیتار

پس از اینکه گیتار را به صدا در آوردید راحتی کار با آن را (در مقایسه با سایر گزینه‌ها) ارزیابی کنید. پس از امتحان ۵ گیتار،‌ یک یا دوتا از آن‌ها حس بهتری در زمان اجرا خواهند داشت.

قدم سوم: صدای گیتار

به یاد داشته باشید که برای یک نوازنده‌ی مبتدی، راحتی کار با گیتار مهم‌تر از صدای آن است. صدای نخستین گیتار باید درحد استاندارد باشد. همچنین به یاد داشته باشید که سیم‌های قدیمی تاثیر منفی در صدای گیتار دارند. پس ممکن است یک گیتار متوسط با تعویض سیم‌های قدیمی به یک گیتار خوب تبدیل شود.

بهتر است پس از خرید گیتار، سیم‌های آن را نیز تغییر دهید. (آموزش انتخاب سیم گیتار را می‌توانید در سایت پیدا کنید.)

استفاده از گیتارهای قدیمی و گیتارهای دیگران

بسیاری از هنرجویان کار خود را با استفاده از یک گیتار قدیمی (که معمولا در انباری خانه پیدا می‌کنند) یا گیتار یکی از دوستان خود آغاز می‌کنند. قبل از شروع کار با این گیتارها مطمئن شوید که کیفیت مناسبی دارند. به یاد داشته باشید که در اکثر اوقات این گیتار به این دلیل به دست شما رسیده که افراد دیگر در یادگیری با آن شکست خورده‌اند.

بهترین گیتار برای شروع

پس اگر با گیتار راحت نیستید، یک گیتار بهتر تهیه کنید و یادگیری خود را با آن شروع کنید. هرچند اگر دسترسی به گیتارهای استاندارد ندارید، تمرین با یک گیتار ارزان‌قیمت بهتر از کنار گذاشتن گیتار است. پس تا زمان تهیه‌ی گیتار جدید از نوازندگی با آن لذت ببرید.

تعویض سیم گیتار برای نخستین بار

آموزش تعویض سیم گیتار را می‌توانید در بخش آموزش‌های سایت پیدا کنید. اگر گیتار را دست دوم گرفته‌اید، بهتر است در اولین قدم سیم‌های آن را عوض کنید. به یاد داشته باشید که سیم گیتار باید براق باشد. اگر رنگ و روکش سیم‌ها از آن‌ها جدا شده‌اند بهتر است سیم‌ها را عوض کنید. کیفیت سیم تاثیر مستقیمی در صدای گیتار دارد و بهتر است هر چندماه سیم‌ها را تعویض کنید.

در صورتی که تصمیم خود را در انتخاب نخستین گیتار گرفته‌اید، می‌توانید از مطالب زیر فهرستی از بهترین گیتارهای موجود در بازار را مشاهده کنید:

اگر سوالی دارید یا می‌خواهید نکته‌ای را به متن بالا اضافه کنید، آن را در بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: National Guitar Academy

67 thoughts on “معرفی بهترین گیتار ها برای شروع (راهنمای کامل تازه کارها)

 1. متین میگوید:

  سلام ممنون بابت توضیحاتتون. این امپیفایر ک گفتین امکانش هست روی گیتار کلاسیک نصب بشه و ما جوری تمرین کنیم که فقط خودمون صداشو بشنویم نه اطرافیان؟ میشه درموردش یه توضیح بدین ممنون

  • محمد روزبه میگوید:

   توضیحاتی که در بالا نوشته شده مربوط به گیتار الکتریکه. به این دلیل که گیتار الکتریک در حالت عادی تقریبا بی‌صداست و تنها از طریق امپلیفایر میشه صدای اون رو شنید. برای کمتر کردن صدای گیتار کلاسیک می‌تونید حفره‌ی صدای اون رو بپوشونید. اما وصل‌کردن به امپلیفایر تنها صدای گیتار رو بلندتر می‌کنه. 😉

 2. ریحانه میگوید:

  من برای تابستون می خوام یه گیتار بخرم و شروع کنم به یادگیری – میشه بگید چه گیتاری میتونم بخرم نهایت می خوام تا یک میلیون تومان هزینه کنم

  • جلال برآبادی میگوید:

   خب بهتون تبریک می گیم که می خواهید گیتار بخرید و وارد دنیای گیتاریست ها بشید. اگه می خواهید تا یک تومان هزینه کنید پیشنهاد ما گیتار های مدل c70 یآما و سری بیگینر گیتارهای استگ هست که این گیتار ها برای شروع و خرید استاندارد خوبی دارن و می تونن پیشنهاد خوبی برای خرید گیتار برای کسایی که می خوان تازه گیتار رو شروع کنن باشه

 3. محمد مهدی امجد میگوید:

  سلام آقای برآبادی من یکی از شاگرده های قدیمی شما در نیشابور بودم. قبلا پیشتون میومدم برای یادگیری فلوت و کامل یاد گرفتم اما بعد از مدتی فلوتم رو دزدیدن و من خیلی دل سرد شدم و گزاشتمش کنار الان هم بعد از مدت ها از اونجایی که وارد موسیقی سنتی شدم میخوام نی رو یاد بگیرم نظر شما چیه؟

 4. nazly میگوید:

  سلام خسته نباشید من میخوام گیتار بزنم و واقعااا دوست دارم این ساز رو اما اطرافیانم میگن ساز خیلی ساده ایه و بهتره یه چیز خاص تر بزنی نظر شما چیه ؟و چه گیتاری بگیرم واسه شروع؟…..ممنونم

  • جلال برآبادی میگوید:

   سلام خوشحالیم که می خواهیدبا گیتار وارد موسیقی بشید.
   و اینکه ساز گیتار ساز ساده ای نیست و هر چقد که شما بخواهید می تونید در اون مهارت یادبگیرید و پیشرفت کنید

 5. ناشناس میگوید:

  ببخشید واسه تابستون یه گیتار میخوام بخرم. چون والدین زیاد راضی نیست حداکثر میتونم ۶۰۰ هزار تومن هزینه کنم. به نظرتون چه گیتاری بخرم?
  مدل c40 و c70 چقدر در میاد?

  • جلال برآبادی میگوید:

   خیلی خوبه که تصمیم گرفتید گیتار بگیرید و به دنیای موسیقی وارد شید با این قیمت که گفتید می تونید احتماالا یک گیتار مدل یاماها c40 رو خریداری کنید

 6. حسین قهاری میگوید:

  سلام ممنونم از مقاله عالیتون
  بنده میخوام گیتار رو به صورت self learn یعنی خودم یاد بگیرم
  برا همین در پی یه گیتار خوب هستم
  متاسفانه بودجه زیادی ندارم
  در حد 300 تومن
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  بنده علاقه زیادی به سبک های داخلی ندارم و بیشتر سبک خارجی رو میپسندم
  برا همین با توجه ویدئو هایی که تو یوتویب دیدم حس میکنم گیتار اکوستیک صدای قشنگ تر و دقیقا اون چیزی که میخوام رو تولید میکنه ولی گفتن برای شروع کلاسیک بهتره، ولی من چیزی میخوام که از صداش لذت ببرم
  لطفا اگر امکانش هست راهنمایی بفرمایید

  • جلال برآبادی میگوید:

   سلام بله برای سبک های خارجی که بیشتر راک، بلوز و … هستند گیتار آگوستیک صدای خیلی خوبی داره ولی با توجه به قیمت این روزهای گیتار و با توجه به اینکه اکثر گیتارها خارجی هستند بعید به نظر می رسه با این قیمت بتونید گیتار مناسبی رو تهیه کنید

 7. امیرعلی میگوید:

  ببخشید نظر شما در مورد گیتار استگ c547 و یاماها c70 چیست؟ کدامشان برای یادگیری مناسب تر است من تازه می خوام یادگیری گیتار را شروع کنم.

  • جلال برآبادی میگوید:

   جفتشون گیتارهای خوبی هستند و برای شروع مناسب هستند و با خیال راحت می تونید هر کدوم رو انتخاب کنید و برای شروع به آموزش گیتار استفاده کنید

 8. مهشید میگوید:

  سلام
  خیییلی خیییلی به خاطر مطالب مفید وخوبتون ممنون?
  راستش من تازه میخوام شروع وبرای همین خیلی سردرگم و نگران هستم اما مطالب مفیدتون خیلی کمکم کرد ولی بازهم نگرانم میشه یه خورده راهنماییم کنید کنید که چه گیتار و چه کارهایی برای شروع کار من خوب هستش ممنون میشم❤
  بازهم به خاطر مطالب مفید و خوبتون❤??

  • جلال برآبادی میگوید:

   سلام

   مرسی از شما اگه به ایمیل ارتباط با ما در سایت میل بزنید می تونیم بهتر در این باره راهنماییتون کنیم

 9. سجاد میگوید:

  سلام
  گیتار الکترو کلاسیک stagg c546 چطور هست؟
  تا یک میلیون میخوام یه ساز بخرم
  میخوام بدونم عرض کم کاسه این گیتار روی حجم صداش خیلی تاثیر داره؟(بدون استفاده از پیکاپ)

  • جلال برآبادی میگوید:

   بله قطعا وفتی قراره صدا به صورت آگوستیک و بدون پیکاب خارج شه از گیتار، عرض و طراحی بدنه گیتار تاثیر بسیار زیادی بر صدا داره و خب اصلن تغییرات در طراحی و اندازه کاسه ها به همین خاطر هست که صداهای متفاوتی از اون بدست بیاد و شما می تونید بنا به سبک مورد نظرتون از این طراحی ها استفاده کنید

 10. امیر بهرام میگوید:

  سلام.
  من می خام گیتار رو یاد بگیرم چه جور گیتاری بدرد تازه کار هامی خوره؟
  راستی تا 600 700 تومن هم می تونم هزیته کنم .
  لطفا کمکم کنید!

 11. نرگس میگوید:

  سلام من میخوام توی همین چند روز آینده برای شروع گیتار یاماها c70 بگیرم آیا بنظر شما گیتار خوبیه من یک گیتار دیگه هم دیدم که خیلی قشنگه و صداشم عالیه ولی نميتونم مارکشو تشخیص بدم شما میتونید برای من مارکشو تشخیص بدین لطفا

  • جلال برآبادی میگوید:

   سلام گیتار یاماها مدل c70 از گیتارهای مناسب برای شروع هست فقط در هنگام خرید از فروشگاه های معتبر خرید کنید تا از اصل بودن جنس هم اطمینان حاصل کنید در مورد اون یکی مدل باید عرض کنم که باید ساز دیده بشه می تونید عکس رو برای ما ایمیل کنید و در صورت اطلاع بتونیم در مورد خرید این گیتار به شما کمک کنیم

    • جلال برآبادی میگوید:

     سلام و وقت به خیر
     راستش فروشگاه خاصی رو در مشهد نمیشناسیم ولی از دوستانمون در مشهد سوال می کنیم و در مورد خرید سیم بهتون اطلاع میدیم

 12. مهلا ج میگوید:

  سلام.مرسی از مطالب بسیار خوبتون .
  من برای اولین بار کارم رو با ساز دوتار شروع کردم . دوتار رو تقریبا خیلی کامل یاد نگرفتم . الان که تابستون شده میخوام کلاس موسیقی برم . هم علاقه شدیدی به گیتار و هم دوتار دارم .موندم که کدوم کلاس رو برم . به نطر شما دوتار رو ادامه بدم یا برم سراغ گیتار ؟ میخوام یه سازی باشه که در آینده به دردم بخوره . از یک طرف الان گیتار رو بیشتر دست مردم میبینیم و انگار این ساز همگانی شده ولی دوتار مثلا به عنوان یک ساز خاص در استان خراسان به کار میره و تعداد کسانی که در کشور دوتار رو به طور کامل بلدن خیلی کمتر از کسایی که گیتار رو بلدن هستش . از طرف دیگه کاربرد های موسیقیایی گیتار خیلی بیشتر از دوتاره و همچنین بیشتر در مراسم ها و … به کار میره . موندم الان چیکار کنم ؟
  یه سوال دیگه .اگه من بخوام آیا میتونم ساز گیتار رو بدون رفتن به کلاس یاد بگیرم ؟ با همین مطالبی که مثلا در سایت ها قرار گرفته ؟ تا الان با سایت شما تونستم مطالب زیادی از جمله طرز خوندن آکوردها و … رو یاد بگیرم اما آیا واقعا رفتن به کلاس لازمه یانه ؟ امیدوارم که بتونم در یادگیری موسیقی موفق بشم با کمک و راهنمایی های شما ….

  • جلال برآبادی میگوید:

   سلام دوست عزیز

   استفاده از گیتار و فراوانی افرادی که به این ساز علاقه دارند بیشتر از ساز دوتار هست ولی همه چی بسته به سلیقه و علاقه شخصی شما هست و اینکه با هر سازی لذت بیشتری می برید همون رو دنبال کنید. در مورد کلاس گیتار یا آموزش آنلاین گیتار هم باید عرض کنیم که بله می تونید تا حدودی زیادی آموزشها رو به صورت آنلاین و از طریق ویدیو دنبال کیند و جاهایی که خیلی براتون نامفهوم بود رو به صورت جلسه ای به مدرسان نزدیک خودتون مراجعه کنید و رفع اشکال کنید ولی به صورت کلی شما می تویند آموزش گیتار رو به صورت ویدیو و آنلاین یاد بگیرید

 13. عرشیا میگوید:

  سلام من تازه میخواهم شروع کنم به گیتار یاد گرفتن ولی یک مبحثی که وجود داره اینه چه گیتاری رفیقام میگن گیتار c40 و c70 یاماها گیتار خوبیه و تا مدت طولانی میتونی استفاده کنی و یک بحث دیگه اینه از کجا بفهمم گیتار اصل هستش؟

  • جلال برآبادی میگوید:

   سلام عرشیا جان برای خرید گیتار سعی کن از فروشگاه های معتبر خرید کنی مثلا همین ساز یاماها چند تا نمایندگی داره که بعضی هاشون فروش اینترنتی هم دارن که خب اونها مطمئن تر هستد

 14. Hadis میگوید:

  سلام ،خسته نباشید ، من عشق گیتارم ولی معلولیت جسمی دارم و دستم کوتاهه یکم ،تسلط کامل ندارم اگع بخوام سفارش بدم سایز متناسبم و رو کیفیت گیتار تاثیری داره صدا و غیره ،بیشتر هم باید کناره ی گیتار کم شه تا راحت دستم ب سیم ها برسه امکانش هست راهنمایی کنید

  • جلال برآبادی میگوید:

   سلام خیلی خوبه که با یه گیتار ساز کار درست مثل آقای شعبانی تماس بگیرید و از ایشون بخواهید که راهنمایتون کنند

 15. zr.sabbaghi83 میگوید:

  سلام . خسته نباشید . من امسال برای اولین بار میخوام که گیتار رو شروع کنم . میشه که بهم بگین که صدای کدوم گیتار لذت بخش تره و به دل میشینه ؟ بهتره که کدوم گیتار رو برای شروع انتخاب کنم ؟ چه نوع گیتاری برام مناسب تره ؟

  • جلال برآبادی میگوید:

   با سلام این بستگی به سبک مورد علاقتون و بودجه ای که می خواهید برای خرید گیتار اختصاص بدید داره و هر کدوم از این عوامل در انتخاب گیتارتون تاثیر گذار هست. اگه در این موارد توضیحات بیشتری بدید می تونیم بهتر شما رو برای خرید یک گیتار برای شروع آموزش گیتار کمک کنیم

 16. زهرا میگوید:

  سلام مرسی بابت مطالب خوبتون من میخوام سبک پاپ کار کنم از نظر بودجه هم مشکلی ندارم چه گیتاری بهتره خاهش میکنم کمکم کنید

  • جلال برآبادی میگوید:

   سلام و درود
   اگه هزینه براتون خیلی مهم نباشه می تونید انتخاب های خوبی داشته باشید مثلا برند آنجلولوپز برای سبک پاپ مدل های خوبی رو داره

 17. nasim میگوید:

  با سلام مرسی از مطلب خوبتون – من می خواهم تازه گیتار بخرم ولی نمی دونم باید آگوستیک بخرم یا کلاسیک خیلی علاقه دارم که سبک های لاتین رو بخونم ولی خب موسیقی ایرانی هم دوست دارم مثلا کارهای سیروان رو یا محسن یگانه لطفا اگه میشه من رو راهنمایی کنید

  • جلال برآبادی میگوید:

   با سلام
   یکی از سخت ترین کارها در هنگام شروع به آموزش گیتار انتخاب ساز هست. همیشه بچه ها در این مورد شک دارند. اگر تصمیم دارید آهنگ های لاتین و راک رو بخونید پیشنهاد می کنیم که گیتار آگوستیک بخرید

 18. سحر میگوید:

  مطلب خیلی خوبی بود و جای یه نوع از گیتار ها اینجا خلی هست و اون هم گیتار های دوبل نک هست double neck لطفا یه مطلب هم درباره ای نوع از گیتارها بنویسید چون من همیشه گیج میشم که چطوری میشه که یه نفر از این گیتارها استفاده می کنه و مگه این گیتارها چه فرقی با بقیه گیتار ها دارد

  مرسی

 19. علی میگوید:

  سلام من حدود ۳.۴ ماهه گیتار شروع کردم با یه گیتار ۴۰۰ تومنی حالا قصد دارم یه گیتار خوب بخرم که عمری بشه شما چه گیتاری پیشنهاد میکنید هزینه هم تا ۳ سه و نیم میلیون میخوام بکنم.

  • جلال برآبادی میگوید:

   سلام – خب 3-4 ماه هنوز مدت کمی هست و پیشنهاد می کنیم که اگر گیتارتون مناسب هست با همین تمرینات رو ادامه بدید تا به مرور که سبک مورد علاقتون رو به صورت قطعی پیدا کردید خیلی دقیق تر بتونید گیتار مورد علاقتون رو انتخاب کنید.
   اما در مجموع در تاریخ فعلی یعنی مهر ماه 97 شما می تونید با 3 میلیون تومان گیتارهایی مثل مدل های مختلف الحمرا یا مدل هایی از کوتینکو رو انتخاب کنید. البته اگر گیتار کلاسیک می خواهید اگر هم آگوستیک یا الکترونیک می خواهید هم در جواب این ایمیل پیام بدید تا درباره اون ها هم به شما پیشنهاد هایی رو بدیم

 20. سید محمد میگوید:

  با عرض سلام و خسته نباشید.
  بنده میخوام نوازندگی گیتار رو شروع کنم و هدف آخرم ویولن هست.چون یادگیری آکورد توی گیتار راحت تر از ویولن هست برای همین میخوام از گیتار شروع کنم و علاقه زیادی هم به گیتار الکتریک دارم .ممنون میشم یه مدل تا قیمت 1 تا 1.500 نهایتا 2 تومن برای گیتاری که هم الکتریک باشه هم بشه باهاش آکوستیک زد معرفی کنین.ممنون

  • جلال برآبادی میگوید:

   با سلام برای شروع می تونید یه گیتار یاماها c70 رو تهیه کنید. گیتارهای استانداری هستند و با همون قیمتی که گفتید می تونید تهیه کنید.

 21. محمد میگوید:

  با سلام.سوال من اینه که بامبلغ حدود500هزارتومن چه گیتاری برای خرید مناسب هستش؟گیتار کلاسیک میخوام بخرم و میخوام درهمین رنج قیمت500تومن گیتار نسبتا خوبی خریده باشم.ممنون از شما

  • جلال برآبادی میگوید:

   محمد جان با توجه به تغییراتی که در قیمت های درماه های اخیر صورت گرفته خرید یه گیتار نو با قیمت 500 هزار تومان سخت شده و پیشنهاد می کنیم اگه سقف بودجه ای که برای خرید گیتار قرار دادید همین قدر هست به دنبال گیتارهای کارکرده و سالم باشید

  • جلال برآبادی میگوید:

   سلام بهروز
   نکته مهمی که باید در نظر بگیری این هست که نوع گیتار قرار نیست به کسی کمک کنه که حرفه ای بشه. این خودت هستی که با درست تمرین کردن و متمایز کردن خودت از بقیه می تونه پله های پیشرفت رو در یادیگری گیتار طی کنی.
   ولی خب اگه می خوای بدونی چه برندهایی رو در ایران می تونی بخری که سازهای حرفه ای هستند بهت مارک های مارتینز، گودین پیشنهاد می کنم

  • جلال برآبادی میگوید:

   سلام بهروز
   این گیتار آلمانز مدل 401 گیتار خوبی هست. البته از سری گیتارهای متوسط هست و برای افرادی مناسب هست که تازه دوره های مقدماتی گیتار رو گذروندن و حالا می خوان گیتار بهتری داشته باشن. فقط در هنگام خرید از فروشگاه ههای معتبر خریداری کنید

 22. Pary میگوید:

  سلام
  چه مطالب خوبی گفتین.ممنونم
  من هم به گیتار خیلی علاقه دارم.به نزدیکترین جایی که آموزش و فروش گیتار دارن مراجعه کردم.ایشون گیتار ایرانی با مارک الماس داشتن و ۳۵۰ هزار تومان قیمتش بود و تودشون هم آموزش میدن
  به نظر شما میتونم از این مارک استفاده کنم؟؟

  • جلال برآبادی میگوید:

   سلام
   این مدل گیتار رو که جدیدا ما هم اسمش رو داریم میشنویم ما هنوز تست نکردیم. قیمت خیلی مناسبی داره ولی باید دقت کنید که گیتارباید استاندارد باشه و صدای با فرکانس درست رو به صدا دربیاره و درضمن دسته اون برای افراد مبتدی مناسب باشه و خیلی اونها رو به دردسر نیندازه. به خصوص در مراحل اولیه گیتار زدن اگر گیتارتون غیر استاندارد باشه ممکن هست که علاقه شما رو برای ادامه کم کنه.

   در مورد اینکه خودشون هم آموزش میدن دقت کنید که مدرس خودتون رو خیلی با دقت انتخاب کنید و در این مورد با کسی رو دربایسی نداشته باشید. اینکه مدرس حتما سبک مورد علاقتون رو درس بده و بتونه کمک کنه که شما از گیتار زدن لذت ببرید خیلی مهم هست در این مورد می تونید مطلبی رو که ما با عنوان مسیرآموزش گیتار برای مبتدی در وبلاگمون نوشتیم رو مطالعه کنید.
   مطالعه مسیر آموزش گیتار برای مبتدی ها

 23. سید محمد میگوید:

  با سلام مجدد.
  اگه لطف کنید یه گیتار الکتریک خوب با قیمت از 1 تومن تا 2.500 بگین ممنون میشم .من خودم طبق بررسی هایی که کردم برند ibanz نزدیک ترین و بهترین برند به این قیمته.شما هم اگه لطف کنین راهنمایی کنین ممنون میشم

  • جلال برآبادی میگوید:

   با سلام اره گیتارهای ibanz هم گیتار های خوبی هست. پیشنهاد می کنیم توی این رنج قیمت گیتارهای مدل Cuenca رو هم یه چک بکنید اون ها هم می تونن انتخاب های خوبی برای این قیمت باشند

  • جلال برآبادی میگوید:

   تا حالا الکتریک از این برند ندیدیم و فک کرده بودم منظورتون گیتار کلاسیک بوده – همون گیتارهای ibanez مدل های خوب و منتوعی دارند که برای شروع استاندارد و مطمئن هستند

   • سید محمد میگوید:

    سلام وقتتون بخیر.

    بین این گیتارها کدوم با کیفیت تر و به صرفه تره .ممنون

    Guitar Ibanez Gio GRG140-BKN
    2200000 تومان

    گیتار الکتریک ایبانز ibanex gio grx qa
    ۱,۶۵۰,۰۰۰ تومان

    پکیج کامل گیتار الکتریک Ibanez GRX70 Package شامل : آمپلی فایر ، بند ، کاور ، تیونر ، 5 عدد پیک ، ابزارهای تنظیم ، کیف

    گیتار ibanez grg170DX
    ۲,۱۵۰,۰۰۰ تومان

    گیتار الکتریک فرناندز ساستنر اصل ژاپن
    ۱,۵۸۰,۰۰۰ تومان

    گیتار الکتریک ایبانز ibanez gio grxqa bkn
    ۱,۶۷۰,۰۰۰ تومان

    همه هم تمیز هست .

    • جلال برآبادی میگوید:

     سلام و وقت به خیر
     خب گیتارهای های ibanez گیتارهای بسیار خوبی هستند البته باید دقت کنید که این برند در ایران با ساخت کشورهای مختلف مثل اندونزی، کره و .. غیره موجود هست و این موضوع هم در کیفیت و قیمت این گیتارها تاثیر گذار است.

     grx70 رو من خودم داشتم و ساز استاندارد خوبی هست، ماشین خوبی داره و به خوبی می تونید از دسته ویبره بدون نگرانی به آسیب یا در روفتن کوک استفاده کنید.

     البته من ترجیح می دم اگه بخوام ibanez بگیرم از مدل های DX بگیرم چون شکل فرت هاش رو خیلی دوست دارم

 24. کامیاب میگوید:

  سلام من پیانو میزنم می خوام گیتار رو‌ هم شروع کنم ولی برا زدن پیانو ناخن باید کوتاه کوتاه بشه اصلا میتونم حرفه ای بشم تو گیتار کلاسیک بدون ناخن

  • جلال برآبادی میگوید:

   سلام کامیاب
   عموما برای زدن گیتار کلاسیک وجود ناخن پیشنهاد میشه ولی رویکردهایی هم همستن در گیتار کلاسیک که از پوست سر انگشت استفاده می کنن و در این حالت دیگه احیتاج به ناخن نیست پس می تونید بدون ناخن هم گیتار کلاسیک رو بزنید البته استادتون هم باید با این رویکرد از نوازندگی آشنایی داشته باشن چون این رویکرد نسبتا جدیدی در گیتار نوازی است . همچنین شما می تونید به صورت پیک استایل و با کمک پیک گیتار بزنید که اون هم خیلی جذاب دو دوست داشتنی هست

 25. Mahshid.h میگوید:

  سلام
  من چند وقت پیش مطالبتون رو خوندم و خیلی خیلی کمکم کرد…
  به کمک راهنمایی های خوبتون یه گیتارc70گرفتم
  الان هفته ی اوله که گیتار میزنم
  خواستم یه تشکرخیلی ویژه ازتون بکنم خیلی خیلی ممنون وقتی که پارسال مطالبتون رو خوندم خیلی کمکم کرد و به اطلاعاتم اضافه کرد❤

 26. سروش میگوید:

  سلام.خسته نباشید ممنون از سایت خوبتون.میخواستم تازه گیتار کلاسیک رو شروع کنم و سقف قیمتم 500 تومان است.چه مدلایی رو =یشنهاد میکنید؟ با این قیمتا میشه با این بودجه یاماها c40 گرفت؟
  یا نه باید برم سراغ گیتار دست دوم؟

  • بهزاد توانی میگوید:

   سلام سروش
   بهم تبریک می گیم که تصمیم گرفتی گیتار زدن رو شروع کنی، اما برای خرید با قیمت های فعلی 500 هزار تومان مبلغ کمی هست و قیمت یاماها سی چهل در حال حاضر نزدیک به 1.100 هست. پیشنهاد می کنم دنبال خرید یه گیتار یاماها سی چهل کارکرده باش
   برای دنبال کردن قیمت یاماها سی چهل می تونی لینک زیر رو دنبال کنی

   آخرین قیمت یاماها سی چهل

 27. امیرعباس میگوید:

  سلام
  من هنوز وارد دنیای موسیقی نشدم و میخواستم با گیتار پا به این عرصه بزارم
  نه میدونم چه نوع گیتاری برام بهتره
  نه میدونم کدوم مارک ، قوی تره
  گیتار دست دوم هم قصد دارم خریداری کنم
  چون بودجم یاری نمیکنه
  لطفا راهنمایی های لازم رو مبذول بفرمایید
  تشکر

  • جلال برآبادی میگوید:

   سلام امیرعباس این
   خوشحالیم که می خوای پا به عرثصه موسیقی بزاری وگیتار زدن رو شروع کنی

   در مورد انتتخاب نوع گیتار یا مارک گیتار نکاتی وجود داره که باید بهش توجه کنی و بعد از اون بحث قیمت پیش میاد.
   در واقع تو باید اول بدونی که می خوای چه سبکی رو یاد بگیری و بعدش تصمیم بگیری که چه گیتاری رو انتخاب کنی و بعدش حالا بحث قیمت هست که می تونه برای اینکه در بودجه خودت صرفه جویی کنی از گیتارهای دست دوم هم استفاده کنی که اگه خواستی این کار رو بکنی بهت توصیه می کنیم مطلب راهنمای خرید گیتار دست دوم رو حتما یه نگاهی بکن

   مثلا اگه می خوای سبک پاپ رو شروع کنی خب گیتارهای کلاسیک برات گیتارهای مناسبی می تونند باشن و یک سری مدل های استاندارد هم برای شروع وجود داره که احتمالا دست دوم اون ها رو هم می تونی با قیمت مناسب پیدا کنی و بخری مثل مدل های معروف یاماها سی چهل یا هفتاد یا بعضی مدل های گیتارهای استگ که گیتارهای خوبی برای شروع هستند.
   اگر هم علاقه به سیک های دیگه ای موسیقی مثل فلامینکو یا حتی سبک های راک و بلوز و … داری هم که یکم بحث و انتخاب هات برای شروع متفاوت میشه

   بهت توصیه می کنم حتما مطلب مسیر آموزش گیتار از صفر رو که در وبلاگمون هست بخون تا اطلاعات بیشتری رو در این باره و مسیری که پیش روت هست بدست بیاری

 28. ارین میگوید:

  با سلام و خسته نباشید….. دوست عزیز من با توجه به بودجه ای که دارم توانستم یه گیتار دیاموند بخرم… خیلی ها گفتن به درد نمیخوره و ضعیفه اما من تحمل کردم بیشتر کار کردم باهاش.. امروز تصمیم گرفتم کیفت صداها رو با گیتار c40 و ak. 45 مقایسه کنم.. هنوز باورم نمیشه صدای گیتار دیاموند من با این دو گیتار کاملا رقابت میکرد. و این مسئله رو استاد تایید کرد حالا به نظر شما گیتار دیاموند چطور گیتاری هست.. در ضمن نوع سیم هام لا بلا 2001 فیک هست

  • جلال برآبادی میگوید:

   سلام آرین
   تجربه خیلی خوبی رو به اشتراک گذاشتی. ما خودمون تا حالا این گیتار رو تست نکردیم و نمی تونیم دقیق دربارش نظر بدیم ولی خب با تجربه ای که تو کرده ای و فیدبک خوبی که داری ظاهرا این گیتار م برای شروع به یادگیری می تونه گیتار خوبی باشه.
   یه نکته ای دیگه ای رو باید در نظر بگیری و اینکه این مارک در طول زمان و در شرایط مختلف جوی هم همچنان مقاوم هست یا نه اگر در این مورد هم تجربه ای رو داری برای ما به اشتراک بزار

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *