-----

آموزش نحوه قرار گرفتن آکوردهای باره دار در گیتار

آکوردهای باره دار

پیش از این در مطلبی به معرفی ۱۰ آکورد دست باز مهم پرداختیم. در این مطلب قصد داریم نحوه قرارگیری آکوردهای باره دار را توضیح دهیم.

بیشتر بخوانید: آکوردهای گیتار چگونه ساخته می‌شوند؟

برای اجرای آکوردهای باره دار باید از انگشت اول برای گرفتن پنج یا شش سیم استفاده کنید. یادگیری این آکوردها در مسیر آموزش گیتار بسیار ضروری است و احتمالا تا همینجا نیز برخی از آن‌ها (از جمله F) را در آکوردهای سایت دیده‌اید.

در این مطلب آکوردهای باره دار را به سه دسته‌ی ماژور، مینور و هفتم (7th) تقسیم می‌کنیم. پایه‌ی تمامی این آکوردها بر سیم پنجم یا ششم است. به این معنی که نام آن‌ها از نت قرار گرفته بر روی این سیم‌ها استخراج شده. آکوردهای پایین همگی در سه فرت اول گیتار اجرا می‌شوند. هرچند می‌توانید آن‌ها را در طول دسته اجرا کنید و به آکوردهای متفاوت برسید.

حالت قرارگیری آکوردهای باره دار ماژور

پایه بر سیم ششم

آکورد پایین درصورتی که باره بر روی فرت اول باشد، فا (F) نام دارد. به این دلیل به آن F می‌گویند که نت قرار گرفته بر سیم ششم فرت اول، فا (F) است. برای اجرای این آکورد نخست باید انگشت اول خود را بر روی شش سیم فرت اول بگذارید،‌ سپس انگشت دوم را بر سیم سوم فرت دوم، انگشت سوم را بر سیم پنجم فرت سوم و انگشت چهارم را بر سیم چهارم فرت سوم بگذارید.

بهتر است برای واردکردن فشار مناسب به انگشت اول، انگشت شست را نزدیک به فرت دوم نگه دارید.

آکوردهای باره دار

پایه بر سیم پنجم

تصویر پایین (در صورتی که باره بر فرت اول باشد) آکورد سی بمل (Bb)‌ را نشان می‌دهد. به این دلیل این آکورد را سی بمل می‌نامند که نت گرفته شده در سیم پنجم، نت سی بمل است. برای اجرای سی بمل باید سیم‌های اول تا پنجم را با انگشت اول خود ببندید و سپس انگشت سوم خود را بر روی سیم‌های دوم، سوم و چهارم در فرت سوم بگذارید. می‌توانید سیم اول را با استفاده از انگشت سوم ساکت کنید. این آکورد یکی از سخت‌ترین آکوردهای گیتار است و باید حتما برای پشتیبانی از انگشت‌ها، انگشت شست را پشت دسته‌ی گیتار قرار دهید.

آکوردهای باره دار

حالت قرارگیری آکوردهای باره دار مینور

پایه بر سیم ششم

آکورد پایین در صورتی که باره بر فرت اول باشد، فا مینور (Fm) نام دارد. برای اجرای این آکورد کافی است انگشت اول خود را بر طول سیم‌های فرت اول بگذارید و سپس انگشت سوم را بر سیم پنجم فرت سوم، و انگشت چهارم را بر سیم چهارم فرت سوم قرار دهید.

آکوردهای باره دار

پایه بر سیم پنجم

آکورد پایین در صورتی که باره بر فرت اول قرار گرفته باشد، سی بمل مینور (Bbm) است. برای اجرای این آکورد باید سیم‌های اول تا پنجم را با انگشت اول ببندید و سپس انگشت دوم را روی سیم دوم فرت دوم، انگشت سوم را روی سیم چهارم فرت سوم و انگشت چهارم را روی سیم سوم فرت سوم قرار دهید.

آکوردهای باره دار

حالت قرارگیری آکوردهای باره دار هفتم (7th)

پایه بر سیم ششم

آکورد پایین اگر در فرت اول اجرا شود، فا ۷ (F7) نام دارد. برای اجرای آن کافی است سیم‌های اول تا ششم را با انگشت اول بندید و سپس انگشت دوم را بر سیم سوم فرت دوم و انگشت سوم را بر سیم پنجم فرت سوم قرار دهید.

آکوردهای باره دار

پایه بر سیم پنجم

آکورد پایین در صورتی که باره بر فرت اول قرار گرفته باشد، سی بمل ۷ (Bb7) نام دارد. برای اجرای این آکورد کافی است سیم‌های اول تا پنجم را با انگشت اول ببندید. سپس انگشت سوم را بر سیم چهارم فرت سوم و انگشت چهارم را بر سیم دوم فرت سوم قرار دهید.

آکوردهای باره دار

همانطور که اشاره کردیم اگر باره را در طول دسته جابجا کنید (نت پایه را تغییر دهید) به آکوردهای متفاوتی خواهید رسید. در ابتدا ممکن است گرفتن باره سخت به نظر برسد اما انگشت اول به مرور قوی‌تر خواهد شد و با تمرین می‌توانید آکوردهای بسیاری را با استفاده از این روش در طول دسته‌ی گیتار اجرا کنید. درصورتی که سوالی دارید یا می‌خواهید نکته‌ای را به متن اضافه کنید، حتما آن را در بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: Do Re Mi Studios

9 thoughts on “آموزش نحوه قرار گرفتن آکوردهای باره دار در گیتار

 1. محمدرضا میگوید:

  سلام مرسی ازمطالبتون خیلی کارم راحتترشد فقط یه سوال: گرفتن آکورد Ebو مشابه آن خیلی سخت است لطفا منوراهنمایی کنید.
  باتشکر

  • محمد روزبه میگوید:

   ممنون از شما، گرفتن بسیاری از آکوردها در ابتدا سخته اما به مرور و با تمرین (به دلیل جا گرفتن آکورد در حافظه عضلانی) ساده‌تر میشه. برای اجرای Eb می‌تونید شکل‌های جایگزین این آکورد رو هم در صفحه‌ی پایین پیدا کنید.
   http://laminor.ir/artist/chordhelper/Eb

 2. سینا میگوید:

  این تبلچر ها برای شروع یادگیری آموزش گیتار خیلی خوبه ولی وقتی آکوردهای باره دار رو می گیری عوض کردنش خیلی سخت میشه رو گیتار

  • جلال برآبادی میگوید:

   مرسی بهنام جان از لطفتنون

   امیدوارم مطالبی که درباره آموزش گیتار در سایت وجود داره برای شما مفید باشه و به شما و سایر دوستان کمک کنه که بتونید از گیتار زدن لذت بیشتری ببرید

 3. مهسا میگوید:

  سلام خیلی ممنون از سایت خوبتون …فقط لطفا اگه میشه این تصویر گرفتن آکوردهارو با انگشتا روی دسته گیتار هم بذارید اینجوری درک بهتری از گرفتن آکوردا بدست میاریم..با تشکر

  • جلال برآبادی میگوید:

   سلام مهسا
   ممون از پیشنهاد خوبت در مورد تصاویر آکوردهای باره دار
   حتما این مورد رو بررسی می کنیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *